Europa, Miasta

Paryż w 2 dni

13 kwietnia 2015
Wieza Eiffla z dolu e1460223768303

Paryż nazywany jest miastem miłości. To światowa stolica mody, sztuki i kultury, pełna przepychu i elegancji. Ale nie to jest najważniejsze dla ciekawskich, a fakt, że znajduje się tu mnóstwo światowej sławy atrakcji turystycznych z wieżą Eiffla, katedrą Notre Dame i Luwrem z najbardziej znanym obrazem świata – Mona Lisa na czele. Romantyczny spacer brzegiem Sekwany i na pobliskich bulwarach, dostarcza niezapomnianych doznań i wczucia się w niepowtarzalną atmosferę stolicy Francji. Pozycja obowiązkowa dla zakochanych:) zwłaszcza na wczesną wiosnę lub późną jesień.

Obecnie do Paryża można dolecieć z Polski korzystając z częstych promocji za niecałe 200 zł w dwie strony. Samoloty tanich linii WizzAir i Ryanair latają m.in. z Wrocławia, Warszawy, Katowic i Krakowa na położone ok. 80 km od centrum Paryża lotnisko w Beauvais. Przed terminalem zatrzymują się autobusy, które za 16 EUR w jedną stronę dowożą w okolice stacji metra Porte Maillot (przejazd trwa ok. 1 godz. 15 min, autobusy są skomunikowane z lotami – odjeżdżają ok. 20-25 min po przylocie, a powrotne 3 godz. 15 min. przed wylotem). Stąd wszędzie dostajemy się korzystając z rozbudowanej sieci metra, której stacje znajdują się w pobliżu największych atrakcji i mają ich nazwy (bilet jednorazowy kosztuje 1,7 EUR, ale warto kupić 10 szt. za 13,7 EUR, można z nich korzystać również w innych środkach komunikacji miejskiej). Nocleg w hotelu w pokoju 2-osobowym można znaleźć w cenie poniżej 100 zł/os. korzystając np. z serwisu booking.com. Nie da się jednak ukryć, że Paryż jest drogim miastem.

 

Pierwszego dnia w Paryżu zwiedzamy prawy brzeg Sekwany (krótsze odcinki pieszo, dłuższe metrem – przede wszystkim odcinek Luwr-Montmartre, link do trasy):

  • Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) – jeden z symboli Francji znajdujący się na placu Charlesa de Gaulle’a (d. Etoile). Pomnik wzniesiony na polecenia Napoleona ku czci tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Ma wysokości 51 m i ok. 45 m szerokości. Jest ozdobiony pięknymi reliefami, wyryto na nim nazwiska oficerów napoleońskich. Osoby do 26 roku życia mogą wejść na platformę widokową bezpłatnie (zresztą większość płatnych atrakcji jest darmowa dla osób w takim wieku), pozostali muszą kupić bilet za 9,5 EUR. Ciekawy widok na gwieździsty układ ulic oraz położony w linii prostej z jednej strony Luwr, a z drugiej La Défense.
  • Pola Elizejskie (Champs-Elysées) – jedna z najpiękniejszych ulic świata, reprezentacyjna aleja łącząca plac Zgody z placem Charles’a de Gaulle’a, liczne ekskluzywne sklepy, teatry, restauracje. To tutaj co roku kończy się finałowym etapem wyścig Tour de France i odbywają się ważne dla Francuzów wydarzenia.
  • Plac Zgody (Place de la Concorde) ze staroegipskim obeliskiem z Luksoru oraz diabelskiego młyna, a stąd spacerem przez Ogrody Tuileries i mały łuk triumfalny Carrousel dociera się do Luwru.
  • Luwr (Musée du Louvre) – najbardziej znane muzeum świata, kiedyś pałac królewski. Główne wejście do muzeum stanowi szklana piramida znajdująca się na dziedzińcu przed budynkiem. Muzeum jest ogromne! Na powierzchni ponad 60 tys. m2 znajduje się 300 tys. dzieł sztuki od czasów starożytnych po połowę XIX w., w tym dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Wenus z Milo, Nike z Samotraki czy Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci. Także warto zarezerwować sobie tu kilka godzin. Koszt biletu to 12 EUR, a dla osób poniżej 26 roku życia i w pierwszą niedzielę miesiąca od października do marca wstęp jest darmowy.
  • Bazylika Najświętszego Serca (Bazylika Sacré-Coeur) – tzw. „biała bazylika”, ze względu na zastosowany budulec w postaci święcąco białego granitu. Charakterystyczny kościół na szczycie wzgórza Montmartre, dzielnicy artystów, skąd można podziwiać piękną panoramę Paryża (warto tu przyjść zarówno w dzień jak i w nocy). W pobliżu liczne stare kamienice, kręte i strome brukowane uliczki i wąskie przejścia ze schodami, malowniczy pobliski plac du Tertre – bardzo klimatyczne miejsce. Warto dojechać tu metrem, a wracając wstąpić do „dzielnicy czerwonych latarni” na Placu Pigalle z licznymi sex-shopami oraz słynnym teatrem Moulin Rouge („Czerwony Młyn”), gdzie wciąż tańczą kankana – można zobaczyć tutaj kabaretowy spektakl, ale nie są to tanie rzeczy:) ok. 100 EUR. Najlepiej zjawić się tu późnym wieczorem.
  • Mając więcej czasu warto udać się m.in. do centrum Pompidou, Grande Arche w biznesowej dzielnicy La Défense, gmach Opery Garnier i galerię Lafayette, Plac Bastylii, Pere Lachaise (cmentarza, na którym pochowany jest m.in. Fryderyk Chopin) czy parku Monceau. Opcja rejsu Sekwaną daje możliwość oglądania miasta z innej – ciekawej perspektywy (14 EUR, od wieży Eiffla do katedry Notre Dame).

 

 

Drugi dzień w Paryżu poświęciliśmy na lewy brzeg Sekwany (link do trasy)

  • Wyspa Île de la Cité, którą z oboma brzegami łączy 8 mostów, w tym najstarszy Pont Nuef. Znajdują się na niej m.in. trzy średniowieczne budynki:
    • Conciergerie, dawne więzienie za czasów Rewolucji Francuskiej, część Pałacu Sprawiedliwości
    • Gotycka kaplica Sainte Chapelle z XIII w. z pięknymi witrażami
    • Katedra Notre Dame – gotycka katedra, jedna z najbardziej znanych na świecie i druga co do wielkości we Francji, głównie dzięki opowieści Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame. Niesamowite wrażenie robi zarówno oglądanie katedry w koło na zewnątrz (maszkarony), jak i zwiedzanie wnętrza katedry – darmowe (wejście na wieżę z widokiem panoramicznym kosztuje 8,5 EUR, ciemne i przestronne wnętrze z charakterystycznym okrągłym niebieskim witrażem – rozetą). Budowana przez blisko 200 lat, ukończona w 1345 r., ma 130 m wysokości! W bocznych uliczkach na południowym brzegu Sekwany znajdują się liczne bary, kawiarnie i restauracje. Warto się tu zatrzymać, wypić kawkę z croissantem lub ciastkiem w jakiejś kafejce na rogu ulicy – bez pośpiechu ani przeliczania cen!
  • Wieża Eiffla – symbol Francji i Paryża, zaprojektowana przez Gustave Eiffela i wybudowana w 1889 r. na wystawę światową, najwyższa budowla w Paryżu (324 m), leży w zachodniej części centrum miasta nad Sekwaną na granicy parku Pole Marsowe. Wjazd na wieżę windą (spore kolejki > przyjść wcześnie) lub dużo tańszą opcją schodami (tylko na 2 poziom z trzech, uwaga ponad 1600 schodów! Warto jednak podjąć taki wysiłek ze względu na – niesamowite wrażenie spacerowania po „Żelaznej damie” i piękną panoramę Paryża. Na 2 i 3 kondygnacji zlokalizowane są także sklepy i restauracje. Wjazd na 2. „piętro” wieży kosztuje 14 EUR, a na szczyt 20 EUR. Warto obejrzeć to architektoniczne i inżynierskie cudo ze wszystkich stron – świetnie wygląd z placu Trocadero, pól Marsowych, brzegu Sekwany czy np. wzgórza Montmartre.
  • Pałać i Kościół Inwalidów (Hôtel i Dôme des Invalides) – dawny szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych, muzeum armii i grobowiec Napoleona Bonaparte. W pobliżu znajduje się fotogeniczny most Aleksandra III.
  • Mając więcej czasu warto udać się m.in. do paryskiego ratusza (Hôtel de ville), położonych w Dzielnicy Łacińskiej Panteonu (dawny kościół, obecnie mauzoleum wybitnych Francuzów, w tym Marii Składowskiej-Curie), Ogrodów Luksemburskich, na spacer bulwarami Saint-Michel i Saint-Germain z licznymi kawiarniami, restauracjami, butikami i sklepikami. Dla wielbicieli sztuki ciekawą opcją wydaje się też odwiedzanie muzeum d’Orsay z imponującą kolekcją obrazów impresjonistów (Monet, Manet, van Gogh, Renoir i Pissarro)

 

Wieża Eiffa różne ujęcia

 

Jeśli na zwiedzanie Paryża macie jeszcze więcej czasu nie możecie ominąć też jego okolic: Wersalu (siedziby Ludwika XIV), zamków nad Loarą czy Disneylandu.

Fotorelacja z całej wycieczki „Paryż w 2 dni” – LINK

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments