Europa, Miasta

Londyn w 2 dni

22 września 2016
Tower Bridge

Londyn to jedna z największych metropolii świata (8,5 mln mieszkańców!), centrum polityczne i finansowe, wyznacznik trendów, ale i ostoja tradycji. Warto spędzić tu choćby kilka dni i poczuć klimat miasta Sherlocka Holmesa, z charakterystycznymi czerwonymi budkami telefonicznymi, piętrowymi autobusami i czarnymi taksówkami, wieżą zegarową Big Ben, mostem Tower Bridge czy królewskim pałacem Buckingham. To jednak nie wszystko, jest tu również mnóstwo innych zabytków oraz ciekawych miejsc typu obserwatorium w Greenwich, gdzie można dopłynąć łodzią rzeką Tamizą. To też jedno z najdroższych miast świata!

Obecnie do Londynu na lotniska Luton lub Stansted można dolecieć z Polski nawet za niecałe 100 zł czekając na promocję WizzAir lub Ryan Air. Jednak kupując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem można znaleźć i poza promocją ceny w granicach 200-400 zł w dwie strony. Z obu lotnisk najtańszą opcją dostania się do i z centrum miasta na Baker Street (w pobliżu stacji metra o tej samej nazwie) jest podróż easyBusem. Bilety kosztują od 4 do 16 GBP w obie strony. Najlepiej rezerwować je online, im szybciej zarezerwujemy tym taniej (inna opcja to zakup w kasie biletowej w holu przylotów). Jeśli chodzi o komunikację miejską to chcąc odwiedzić główne atrakcje wystarczy nam bilet na strefy 1-2. Całodniowy bilet na metro i autobusy (Travelcard), do kupienia na każdej stacji metra, kosztuje 12 GBP, czyli już przy trzech przejazdach się zwraca (bilet jednorazowy kosztuje 4,9 GBP). Miasto i odległości są ogromne stąd naprawdę polecam jazdę metrem. Warto zainteresować się też kartą na doładowania Oyster, za którą płaci się kaucję zwrotną 5 GBP i doładowuje dowolną kwotą (bilety kosztują 2,4 GBP w zależności od tego czy jedziemy w godzinach szczytu czy poza nimi). W planowaniu podróży przyda się strona TfL, skąd można ściągnąć również mapy metra.

 

Pierwszego dnia zwiedzamy ścisłe okolice Big Bena:

 • Big Ben – słynna wieża zegarowa położona nad Tamizą przy gmachu parlamentu (Pałac Westminsterski), miejsce posiedzeń Izby Lordów i Gmin, obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
 • Westminster Abbey (Opactwo Westminsterskie) – najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła świątynia anglikańska w londyńskim City, miejsce koronacji i pochówku królów Anglii. Wewnątrz znajduje się m.in. kaplica RAF i krzesło koronacyjne.
 • London Eye – diabelski młyn po drugiej stronie rzeki, przejazd jest mega drogi – podobnie jak wszystko w Londynie – na miejscu kosztuje ok. 25 GBP! (taniej online), ale panoramy z najwyższego punktu są rewelacyjne.
 • Buckingham Palace – oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich monarchów, możliwość obejrzenia zmiany warty oraz spaceru po pobliskim parku St. James
 • National Gallery – galeria sztuki położona przy placu Trafalgar Square z kolumną admirała Nelsona, jeden z największych na świecie zbiorów malarstwa – obrazy m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandta czy Vincenta van Gogha (słynne „Słoneczniki”). Wstęp jest darmowy!
 • British Muzeum – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, ponad 7 mln zgromadzonych eksponatów. Wstęp jest darmowy!
 • Piccadilly Circus – słynne skrzyżowanie, ruchliwy plac ze sławnym amorkiem, warto przyjść tu w nocy, by zobaczyć efektowne neonowe reklamy. Podobnie jeśli nie bardziej efektownie wygląda nocą panorama z Big Benem z Golden Jubilee Bridges przy moście Hungerforda.
 • Spacer dzielnicą Soho znaną z klubów, kawiarenek i tajemniczych zaułków, Chinatown z chińskimi restauracjami, sklepami z akupunkturą i oświetleniem, a także ulicą handlową Oxford Street. Uwaga na ruch lewostronny:)
 • Mając więcej czasu warto przespacerować się brzegiem Tamizy, przejść się mostem Millennium czy udać się do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds – największego takiego na świecie.

 

 

Drugi dzień poświęciliśmy na pozostałe TOP atrakcje Londynu:

 • Tower of London – jedna z najpotężniejszych średniowiecznych fortec Europy, posiada m.in. mennicę, arsenał, więzienie, archiwum i królewski skarbiec (możliwość zwiedzania, znajduje się tu największy diament świata – 530-karatowa „Wielka Gwiazda Afryki” zdobiąca insygnia królewskie). Bilet wstępu kosztuje jednak aż 25 GBP (taniej online)!
 • Tower Bridge – najsłynniejsza atrakcja turystyczna Londynu, koniecznie spacer przez zwodzony most i podziwianie panoramy miasta znad Tamizy.
 • Katedra św. Pawła – symbol odrodzenia Londynu po tzw. „wielkim pożarze”, monumentalna, miejsce pogrzebów m.in. księcia Wellingtona czy Winstona Churchilla, a także np. ślubu księcia Walii – Karola Windsora i księżnej Diany. Swoimi rozmiarami ustępuje jedynie Bazylice Św. Piotra z Watykanu. Budowla ma 158 m długości, 75 m szerokości i aż 108 m wysokości do krzyża w kopule, która ma średnicę 50 m! Bardzo charakterystyczny element architektury Londynu, widoczny z daleka. Można ją odwiedzić za darmo podczas nabożeństwa lub kupując bilet za 18 GBP wraz z możliwością odwiedzenia trzech galerii (jedna z ładnym widokiem na zakole Tamizy) i krypty.
 • Warto przespacerować się po nowoczesnej części Londyńskiego City (City of London, The City), gdzie znajduje się finansowe centrum miasta, jedno z najważniejszych na świecie.
 • Greenwich – miejsce, przez które przechodzi południk zerowy, od którego liczy się długość geograficzną. Można tu stanąć jedną stopą na półkuli wschodniej i zachodniej:) Stąd też pochodzi określenie GMT dla stref czasowych (ang. Greenwich Mean Time). Warto zwiedzić Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, ze wspaniałą kolekcją przyrządów nawigacyjnych i zegarów, na mnie zrobiła duże wrażenie. Spacer po parku. Bilet wstępu kosztuje 9,5 GBP. Można tu dopłynąć łodzią – bilet powrotny na rejs po Tamizie sprzed Westminster/London Eye lub Tower of London do Greenwich kosztuje 14,4 GBP można zakupić na przystani. Po drodze przepływamy obok Canary Wharf, kompleksu z biurami największych instytucji finansowych na świecie, konkurującego z The City o centrum biznesowe miasta.
 • Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) z niezwykle interesującymi zbiorami obrazującymi życie na Ziemi, w tym galeria dinozaurów czy symulacje trzęsień ziemi. Bardzo ciekawe miejsce, naprawdę warto się tu udać. Wstęp również bezpłatny!
 • Mając więcej czasu warto udać się do Hyde Parku i Pałacu Kensington (siedziby księżnej Diany), stadion klubu Chelsea FC (Stamford Bridge) czy Harrod’s – słynnego domu towarowego, w którym zakupy dokonują największe gwiazdy.

 

 

Jeśli na zwiedzanie Londynu macie jeszcze więcej czasu warto odwiedzić okolice, a przede wszystkim uniwersytet w Oxfordzie, Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (lista UNESCO), najstarszy zamek świata Windsor czy słynne megalityczne budowle w Stonehedge.

 

Mapa top atrakcji Londynu – wg mnie must-see (po zbliżeniu są na niej widoczne pobliskie stacje metra)

 

Pełna fotorelacja z wycieczki “Londyn w 2 dni” – LINK

 

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Camille

Żeby zaoszczędzić to zamiast London Eye można przejechać się Emirates Cable Car (3,5 f, gdy ma się Oyster albo zniżki) i wejść na 10 piętro Tate Modern (za darmo)

San

Ten blog to najlepsze co mogłam znaleźć w Internecie… 🙂
Jeśli mogę zapytać gdzie noclegu szukaliście? W zasadzie jak zwykle szukacie? Z wyprzedzeniem czy na miejscu? Jaki średni koszt takiej wycieczki do Londynu? Pozdrawiam i życzę udanych podróży! 😉