Europa, Miasta

Londyn w 2 dni

22 września 2016
Tower Bridge

Londyn to jedna z największych metropolii świata (8,5 mln mieszkańców!), centrum polityczne i finansowe, wyznacznik trendów, ale i ostoja tradycji. Warto spędzić tu choćby kilka dni i poczuć klimat miasta Sherlocka Holmesa, z charakterystycznymi czerwonymi budkami telefonicznymi, piętrowymi autobusami i czarnymi taksówkami, wieżą zegarową Big Ben, mostem Tower Bridge czy królewskim pałacem Buckingham. To jednak nie wszystko, jest tu również mnóstwo innych zabytków oraz ciekawych miejsc typu obserwatorium w Greenwich, gdzie można dopłynąć łodzią rzeką Tamizą. To też jedno z najdroższych miast świata!

Obecnie do Londynu na lotniska Luton lub Stansted można dolecieć z Polski nawet za niecałe 100 zł czekając na promocję WizzAir lub Ryan Air. Jednak kupując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem można znaleźć i poza promocją ceny w granicach 200-400 zł w dwie strony. Z obu lotnisk najtańszą opcją dostania się do i z centrum miasta na Baker Street (w pobliżu stacji metra o tej samej nazwie) jest podróż easyBusem. Bilety kosztują od 4 do 16 GBP w obie strony. Najlepiej rezerwować je online, im szybciej zarezerwujemy tym taniej (inna opcja to zakup w kasie biletowej w holu przylotów). Jeśli chodzi o komunikację miejską to chcąc odwiedzić główne atrakcje wystarczy nam bilet na strefy 1-2. Całodniowy bilet na metro i autobusy (Travelcard), do kupienia na każdej stacji metra, kosztuje 12 GBP, czyli już przy trzech przejazdach się zwraca (bilet jednorazowy kosztuje 4,9 GBP). Miasto i odległości są ogromne stąd naprawdę polecam jazdę metrem. Warto zainteresować się też kartą na doładowania Oyster, za którą płaci się kaucję zwrotną 5 GBP i doładowuje dowolną kwotą (bilety kosztują 2,4 GBP w zależności od tego czy jedziemy w godzinach szczytu czy poza nimi). W planowaniu podróży przyda się strona TfL, skąd można ściągnąć również mapy metra.

 

Pierwszego dnia zwiedzamy ścisłe okolice Big Bena:

 • Big Ben – słynna wieża zegarowa położona nad Tamizą przy gmachu parlamentu (Pałac Westminsterski), miejsce posiedzeń Izby Lordów i Gmin, obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
 • Westminster Abbey (Opactwo Westminsterskie) – najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła świątynia anglikańska w londyńskim City, miejsce koronacji i pochówku królów Anglii. Wewnątrz znajduje się m.in. kaplica RAF i krzesło koronacyjne.
 • London Eye – diabelski młyn po drugiej stronie rzeki, przejazd jest mega drogi – podobnie jak wszystko w Londynie – na miejscu kosztuje ok. 25 GBP! (taniej online), ale panoramy z najwyższego punktu są rewelacyjne.
 • Buckingham Palace – oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich monarchów, możliwość obejrzenia zmiany warty oraz spaceru po pobliskim parku St. James
 • National Gallery – galeria sztuki położona przy placu Trafalgar Square z kolumną admirała Nelsona, jeden z największych na świecie zbiorów malarstwa – obrazy m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandta czy Vincenta van Gogha (słynne „Słoneczniki”). Wstęp jest darmowy!
 • British Muzeum – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, ponad 7 mln zgromadzonych eksponatów. Wstęp jest darmowy!
 • Piccadilly Circus – słynne skrzyżowanie, ruchliwy plac ze sławnym amorkiem, warto przyjść tu w nocy, by zobaczyć efektowne neonowe reklamy. Podobnie jeśli nie bardziej efektownie wygląda nocą panorama z Big Benem z Golden Jubilee Bridges przy moście Hungerforda.
 • Spacer dzielnicą Soho znaną z klubów, kawiarenek i tajemniczych zaułków, Chinatown z chińskimi restauracjami, sklepami z akupunkturą i oświetleniem, a także ulicą handlową Oxford Street. Uwaga na ruch lewostronny:)
 • Mając więcej czasu warto przespacerować się brzegiem Tamizy, przejść się mostem Millennium czy udać się do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds – największego takiego na świecie.

 

 

Drugi dzień poświęciliśmy na pozostałe TOP atrakcje Londynu:

 • Tower of London – jedna z najpotężniejszych średniowiecznych fortec Europy, posiada m.in. mennicę, arsenał, więzienie, archiwum i królewski skarbiec (możliwość zwiedzania, znajduje się tu największy diament świata – 530-karatowa „Wielka Gwiazda Afryki” zdobiąca insygnia królewskie). Bilet wstępu kosztuje jednak aż 25 GBP (taniej online)!
 • Tower Bridge – najsłynniejsza atrakcja turystyczna Londynu, koniecznie spacer przez zwodzony most i podziwianie panoramy miasta znad Tamizy.
 • Katedra św. Pawła – symbol odrodzenia Londynu po tzw. „wielkim pożarze”, monumentalna, miejsce pogrzebów m.in. księcia Wellingtona czy Winstona Churchilla, a także np. ślubu księcia Walii – Karola Windsora i księżnej Diany. Swoimi rozmiarami ustępuje jedynie Bazylice Św. Piotra z Watykanu. Budowla ma 158 m długości, 75 m szerokości i aż 108 m wysokości do krzyża w kopule, która ma średnicę 50 m! Bardzo charakterystyczny element architektury Londynu, widoczny z daleka. Można ją odwiedzić za darmo podczas nabożeństwa lub kupując bilet za 18 GBP wraz z możliwością odwiedzenia trzech galerii (jedna z ładnym widokiem na zakole Tamizy) i krypty.
 • Warto przespacerować się po nowoczesnej części Londyńskiego City (City of London, The City), gdzie znajduje się finansowe centrum miasta, jedno z najważniejszych na świecie.
 • Greenwich – miejsce, przez które przechodzi południk zerowy, od którego liczy się długość geograficzną. Można tu stanąć jedną stopą na półkuli wschodniej i zachodniej:) Stąd też pochodzi określenie GMT dla stref czasowych (ang. Greenwich Mean Time). Warto zwiedzić Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, ze wspaniałą kolekcją przyrządów nawigacyjnych i zegarów, na mnie zrobiła duże wrażenie. Spacer po parku. Bilet wstępu kosztuje 9,5 GBP. Można tu dopłynąć łodzią – bilet powrotny na rejs po Tamizie sprzed Westminster/London Eye lub Tower of London do Greenwich kosztuje 14,4 GBP można zakupić na przystani. Po drodze przepływamy obok Canary Wharf, kompleksu z biurami największych instytucji finansowych na świecie, konkurującego z The City o centrum biznesowe miasta.
 • Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) z niezwykle interesującymi zbiorami obrazującymi życie na Ziemi, w tym galeria dinozaurów czy symulacje trzęsień ziemi. Bardzo ciekawe miejsce, naprawdę warto się tu udać. Wstęp również bezpłatny!
 • Mając więcej czasu warto udać się do Hyde Parku i Pałacu Kensington (siedziby księżnej Diany), stadion klubu Chelsea FC (Stamford Bridge) czy Harrod’s – słynnego domu towarowego, w którym zakupy dokonują największe gwiazdy.

 

 

Jeśli na zwiedzanie Londynu macie jeszcze więcej czasu warto odwiedzić okolice, a przede wszystkim uniwersytet w Oxfordzie, Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (lista UNESCO), najstarszy zamek świata Windsor czy słynne megalityczne budowle w Stonehedge.

 

Mapa top atrakcji Londynu – wg mnie must-see (po zbliżeniu są na niej widoczne pobliskie stacje metra)

 

Pełna fotorelacja z wycieczki „Londyn w 2 dni” – LINK

 

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Camille

Żeby zaoszczędzić to zamiast London Eye można przejechać się Emirates Cable Car (3,5 f, gdy ma się Oyster albo zniżki) i wejść na 10 piętro Tate Modern (za darmo)

San

Ten blog to najlepsze co mogłam znaleźć w Internecie… 🙂
Jeśli mogę zapytać gdzie noclegu szukaliście? W zasadzie jak zwykle szukacie? Z wyprzedzeniem czy na miejscu? Jaki średni koszt takiej wycieczki do Londynu? Pozdrawiam i życzę udanych podróży! 😉