Europa

MŚ Rosja 2018 + zwiedzanie Moskwy w 2 dni

28 sierpnia 2018
Sobor Wasyla Blogoslawionego

W czerwcu tego roku otrzymałem w pracy miły prezent-niespodziankę – bilet na mecz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018, a konkretnie pierwszy mecz grupowy Polski z Senegalem, połączony z 2-dniowym zwiedzaniem Moskwy. Oczywiście skorzystałem z zaproszenia:) Zwiedzanie Rosji jest na mojej liście planów wyjazdów pt. „Kolej transsyberyjska”, gdzie punktem startowym jest właśnie jej stolica, Moskwa, więc wtedy napiszę trochę więcej, tym razem byłem w końcu tylko „gościem”. Po raz pierwszy od dłuuuższego czasu pojechałem na wyjazd bez przygotowania, czytania przewodników i internetów, bez oczekiwań i było rewelacyjnie! Moskwa jest bez wątpienia miejscem wartym odwiedzenia, Kreml to zabytek skali światowej (must-see), a większość stereotypów o Rosji i Rosjanach to mity (m.in. że nienawidzą Polaków, że to alkoholicy, że to kraj zacofany czy panuje tu wszechobecna bieda).

Rosja to największy kraj na świecie (17 mln km2, 147 mln ludności), kraina kontrastów o wielowiekowej historii i wspaniałych zabytkach z listy UNESCO. Jego stolica to największe miasto Europy (12,2 mln mieszkańców, 17,1 mln w całej aglomeracji), jedno z centrów świata, połączenie nowoczesności i tradycji. Można tu poczuć duch arystokratycznej Rosji, panowania carów, przepych i luksus, warto w tym celu nadwyrężyć budżet i stołować się w najlepszych knajpach (polecam Matryoshka i Beluga z rewelacyjnym widokiem) czy spać w kilkugwiazdkowym hotelu jak Metropol. Tak wiem łatwo powiedzieć jak się nie płaci, ale doświadczenie picia szampana z kawiorem na śniadaniu podczas gdy w tle przygrywa pani na harfie – bezcenne:) Do tego odkryłem fajny sposób na łączenie wyjazdów z emocjami dużych eventów – pewnie spróbuję tego jeszcze w przyszłości.

Nasz lot był z Berlina (SXF-SVO), ceny biletów nie znam, ale wiem, że można znaleźć oferty poniżej 400 zł w dwie strony. Generalnie do wizyty w Rosji wymagane są wizy (153 zł na 30 dni, do tego zaproszenie ok. 60 zł i ubezpieczenie), ale w przypadku MŚ wprowadzono tryb uproszczony i właściciele biletów na mecze mogli przekroczyć granicę na podstawie Fan ID. Strefa czasowa to +1 godz. do czasu Warszawy.

 

Mapka atrakcji Moskwy (część tylko widziałem podczas spaceru lub rejsu łodzią:))

 

Plan zwiedzania Moskwy w 2 dni (w skrócie):

  • Siedem Sióstr (Stalina) – moje pierwsze zaskoczenie: w Moskwie jest 7 pałaców kultury podobnych do tego w Warszawie! (zresztą podobne są jeszcze w Pradze – hotel Internacional, Bukareszcie, Rydze czy Kijowie). „Stalinowskie wieżowce” zostały zaprojektowane w stylu socrealizmu w połączeniu z wzorcami amerykańskich drapaczy chmur, wybudowano je w latach 1947–1953. W skład zespołu wchodzą (2 budynki rządowe, 2 hotele, 2 mieszkalne i uniwersytet): gmach Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (240 m), hotel Ukraina (206 m), dom na Wybrzeżu Kotielniczeskim (176 m), gmach MSZ (172 m), dom na placu Kudryńskim (160 m), wieżowiec na placu Czerwonej Bramy (138 m) i hotel Leningradskaja (136 m).
  • (Stary) Arbat – popularny deptak zamieszkiwany przez znanych artystów, m.in. Puszkina
  • Moskiewskie metro – przejazd słynnym metrem zaplanowanym przez Partię Komunistyczną w latach 30-tych (200 stacji, 12 linii, w tym jedna pętla, codziennie korzysta z niego ponad 7 mln ludzi), którego stacje przypominają bogato zdobione wnętrza pałacowe, pod sufitami wiszą żyrandole – niemal każda stacja to architektoniczny unikat, dzieło sztuki, który warto zobaczyć. Znajdując się wewnątrz warto się chociaż na chwilę zatrzymać, porozglądać dookoła i dopiero wtedy wsiąść do wagonu. My byliśmy na Ploschad Revolutsii i Kievskaya, a mając więcej czasu warto zobaczyć Mayakovskaya, Komsomolskaya, Slavyansky Bulvar i Bielarusskaja.
  • Rejs łodzią po rzece Moskwa – podziwianie wielu zabytków z poziomu wody, m.in. Sobór Chrystusa Zbawiciela (największa świątynia/sobór prawosławna na świecie mogąca pomieścić 10 tys. wiernych) i Kreml, absolutny strzał w dziesiątkę! Tramwaje wodne 400-600 RUB, my mieliśmy łódź Radisson z kolacją na pokładzie (700 RUB+menu), przy okazji warto wstąpić tu do hotelu Ukraina (Radisson Royal Hotel) – bardzo luksusowy, makieta miasta.
  • Plac Czerwony – najbardziej znany plac w centrum Moskwy, miejsce uroczystości publicznych, znajdują się przy nim liczne cenne zabytki: Sobór Wasyla Błogosławionego o kolorowych kopułach i fantazyjnych kształtach (symbol Moskwy, założony przez Iwana IV Groźnego dla uczczenia zwycięstw nad Tatarami, zbudowany w XVI w., 9 cerkwi, wstęp do środka 500 RUB+duże kolejki), Kreml z wieżami, brama miejska, Główny Dom Towarowy GUM z 1893 r., Mauzoleum Lenina czy Państwowe Muzeum Historyczne. Idąc dalej nad rzekę Moskwa warto podejść na zawieszony nad nią taras widokowy. Zaś w okolicznej ulicy Nikolaskaya koniecznie trzeba kupić na pamiątkę matrioszkę.
  • Kreml – jeden z największych zespołów architektonicznych na świecie, w skład którego wchodzi warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi. Powstał w XII w. jako gród warowny na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Moskwy (28 ha powierzchni), później był twierdzą carów, siedzibą władz ZSRR, a obecnie rezydencją prezydenta Rosji. Najsłynniejsze zabytki miasta otoczone 19 m murem z czerwonych cegieł. Zarówno zabytki sakralne (sobory ze złotymi kopułami i cerkwie, m.in. Uspieński, Archangielski, Zwiastowania), jak i świeckie (pałace, arsenał, zbrojownia, mury i baszty obronne) robią ogromne wrażenie, do tego są tu wyeksponowane największy na świecie dzwon i armata. Kreml to synonim władzy centralnej w Rosji. Bilety można zarezerwować online 500 RUB lub 700 RUB w zależności .

Oczywiście jest tu wiele więcej do zwiedzania i mając więcej czasu warto odwiedzić m.in. Monaster Nowodziewiczy („Mały Kreml”), wieża telewizyjna Ostankino (najwyższy budynek w Europie, 540 m, bilety na taras widokowy należy rezerwować wcześniej na konkretną godzinę online), centrum bizensowe czy Teatr Bolszoj.

 

 

Pełna fotorelacja z wycieczki do Moskwy – LINK

 

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments