Góry

Trekking ze Szrenicy na Śnieżkę

26 sierpnia 2014
Rownia pod Sniezka e1460232313300

W drugi weekend sierpnia wybraliśmy się na długą wędrówkę głównym grzbietem Karkonoszy między Szrenicą a Śnieżką. Cała trasa ma blisko 21 km (plan trasy), towarzyszą jej piękne widoki i należy ją zaplanować na 6-7 godz. Pokonanie jej w jednym podejściu daje mnóstwo satysfakcji, nawet przy korzystaniu z wyciągów do wjazdu i zjazdu z obu szczytów. Trasa nie jest trudna technicznie, raczej nie ma tu wiele wzniesień ani wspinaczki po zboczach, wyczerpuje jednak odległością. Dobra kondycja to warunek konieczny!

Naszą wędrówkę zaczynamy ze Szklarskiej Poręby, skąd od godz. 9 rano kursuje wyciąg na Szrenicę (koszt 31 zł dorośli, działa od 9 rano, niestety jedzie dość długo). Kawałek przed stacją wyciągu znajduje się parking, który jest darmowy w weekendy. Wyciąg dzieli się na 2 części, a przed wejściem na drugą znajduje się punkt poboru opłat – wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny 5 zł. Oczywiście można też dojść na Szrenicę (1362 m n.p.m.) popularnym czerwonym szlakiem, który obejmuje wizytę przy najwyższym w polskich Sudetach wodospadzie Kamieńczyka oraz schronisko na Hali Szrenickiej – długość ok. 6 km. My jednak z racji długiej wędrówki do Karpacza wybraliśmy wyciąg. Wysiadamy tuż przy schronisku Szrenica po czym kierujemy się dalej szlakiem czerwonym, zwanym „Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej”. Jest to dobrze utrzymany szlak biegnący grzbietem Karkonoszy wzdłuż granicy między Polską i Czechami, stąd jego nazwa. Przez całą drogę roztaczają się z niego zachwycające panoramy podnóża gór po polskiej stronie i dalej część masywu górskiego po stronie czeskiej. Nic dziwnego, w końcu prowadzi on w otwartym terenie ponad granicą lasu.

Początek trasy jest dosyć płaski i prosty, prowadzi udeptaną ścieżką. Mijamy ciekawe formacje skalne Trzy Świnki i Twarożnik oraz liczne głazy. Największą atrakcją jest jednak i tak przyroda – aż 1717 ha jest objęte ścisłą ochroną. Niezwykłe bogactwo fauny i flory Karkonoszy jest w stanie oczarować (korytarze kosodrzewiny, glony na kamieniach, borówki, torfowiska, ptaki…). Mijamy Łabski Szczyt zwieńczony rumowiskiem skalnym. Po kilku kilometrach łatwej wędrówki docieramy do najbardziej popularnych i efektownych kotłów polodowcowych w Karkonoszach. Śnieżne Kotły wcinają się w grzbiet Karkonoszy pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem, ich urwiste zbocza mają 200 m wysokości. Stanowią ścisły rezerwat przyrody. Widok na Mały i Wielki Śnieżny Kocioł oraz niewielkie Śnieżne Stawki jest imponujący, panuje tu klimat alpejski. Przy samej krawędzi kotłów znajdują się punkty widokowe z barierami. Dnem przebiega Ścieżka nad Reglami. Świetna panoramę uzupełnia  stacja telewizyjno-przekaźnikowa, która stoi tuż obok. Następnie trawersujemy zbocza Wielkiego Szyszaka (1509 m n.p.m.). Trasa jest w tym miejscu kamienista, ale niezbyt męcząca (no i po jednej stronie urwisko). Tuż za nią po raz pierwszy w oddali ukazuje się piramida Śnieżki – a to jeszcze 15 km drogi! Następnie mijamy wśród zieleni kilka przełęczy (m.in. Pod Śmielcem i Czarną), formacje Śląskie i Czeskie Kamienia (panorama na Przełęcz Karkonowską i schronisko Odrodzenie), po czym dochodzimy do pozostałości schroniska Petrova bouda (dochodzi tu czarny szlak z Jagniątkowa). Droga jest asfaltowa.

Kawałek dalej znajduje się rozległa Przełęcz Karkonowska (1198 m n.p.m. – najniższy punkt w głównym grzbiecie Karkonoszy, dzielący je na część zachodnią i wschodnią), gdzie udajemy się na chwilę przerwy i posiłek do schroniska Odrodzenie. Znajduje się ono po polskiej stronie. Po czeskiej stronie jest kilka hoteli i restauracji (polecane są te położone kilkaset metrów niżej) i droga do miejscowości Szpidlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn). Jesteśmy w połowie trasy. Niestety przed nami trudniejsza część – droga kamienista, dwa trudne podejścia – na początku (pod Małego Szyszaka za przełęczą) i na końcu (pod Śnieżkę). Choć oba podejścia mają po 200 m różnicy wzniesień, pomiędzy nimi szlak prawie nie zmienia swojej wysokości.

Za charakterystycznym punktem, jakim jest skała Słonecznik, stajemy na krawędzi kotła Wielkiego Stawu. Jest to największy staw w Karkonoszach o powierzchni 8 ha. Świetna panorama z formacją skalną Pielgrzymy, zbocza porośnięte kosodrzewiną i wybijającym szczytem Śnieżki w tle. Znajduje się tutaj kilka punktów widokowych, podobnie jak kawałek dalej w dnie polodowcowego kotła Małego Stawu (niecałe 3 ha i tylko max 7,3 m głębokości). Tu ponownie malownicza panorama ze stojącym nad jego brzegiem schroniskiem Samotnia, a także schroniskiem Strzecha Akademicka. Widoki te, obok Śnieżnych Kotłów, zrobiły na mnie największe wrażenie. Z każdym kilometrem coraz wyraźniej widoczny staje się również masyw Śnieżki. Znajdują się tutaj liczne torfowiska przez co trasa przebiega drewnianymi pomostami. Za Spaloną Strażnicą następuje połączenie z niebieskim, brukowanym szlakiem. Po przejściu Równi pod Śnieżką docieramy do Przełęczy pod Śnieżką, gdzie stoi schronisko turystyczne Dom Śląski. Rejon ten jest szczególnie tłumnie odwiedzany przez turystów. Sama wspinaczka na szczyt szlakiem czerwonym prowadzi stromymi zakosami, ale choć stanowi trudne wyzwanie trwa niecałe 20-25 min. Towarzyszą jej jednak piękne panoramy, po polskiej i czeskiej stronie. Na szczycie Śnieżki (1602 m n.p.m.), najwyższym w Karkonoszach i Sudetach, znajduje się obserwatorium meteorologiczne w charakterystycznym kształcie spodka, z restauracją oraz Kaplica Św. Wawrzyńca. Po zejściu tym samym szlakiem kierujemy się na Kopę i wyciągiem do Karpacza. Miałem wrażenie że kolejka ma 100 lat, jednokrzesełkowa i skrzypiąca… naprawdę mogliby zainwestować w jej modernizację. Ostatni zjazd teoretycznie o godz. 17, ale w praktyce do ostatniego turysty, a o 17:30 była jeszcze kolejka na kilkadziesiąt osób. Koszt zjazdu to 10 zł.

 

Fotorelacja z trekkingu ze Szrenicy na Śnieżkę

 

Profil wysokości dla trasy Szrenica – Śnieżka

Trasa przez: Schronisko Szrenica | mapa-turystyczna.pl

 

W drugi dzień wybraliśmy się jeszcze na Zamek Chojnik, jedną z głównych atrakcji Jeleniej Góry. Zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu przed Sobieszowem (będącym właściwie dzielnicą Jeleniej Góry). Po dojściu do szlaku korzystamy z łatwiejszego czerwonego szlaku, brukowaną i dosyć żmudną drogą, prowadzącą przez wysoki las. Mijamy skały, m.in. Skalny Grzyb powstały w wyniku erozji. Tuż przed ostatnim podejściem znajduje się skała, z której widać panoramę Karkonoszy ze Śnieżką. Wejście do zamku jest płatne 5 zł. Powstał on w XIV w., należał do rodu Schoffgotschów, a w 1675 r. wskutek uderzania pioruna spłonął. Obecnie jest siedzibą bractwa rycerskiego i co roku w sierpniu odbywa się w nim turniej kuszniczy. Generalnie ruiny te z daleka robią większe wrażenie niż z bliska. Jednak trzeba przyznać, że zamek ma swój rycerski urok, a z wieży roztaczają się piękne widoki. Warto też obejść go w koło ścieżką pod murami za pierwszą bramą. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

 

Trafiliśmy na świetną pogodę (w lecie koniecznie trzeba używać filtrów na opalenie i pić dużo wody!), jednak należy mieć na uwadze bardzo zmienne warunki atmosferyczne w górach. W razie ryzyka opadów zabrać ze sobą peleryny (zajmują mało miejsca) lub kurtki przeciwdeszczowe oraz coś ciepłego do okrycia. Opady deszczu i niska temperatura nie są tutaj czymś wyjątkowym.

Dla osób ze słabszą kondycją (lub wolących powoli podziwiać widoki) polecam podzielenie sobie całej trasy np. na 2 dni, z noclegiem, posiłkiem i odpoczynkiem na Przełęczy Karkonoskiej w schronisku Odrodzenie zlokalizowanym po środku trasy lub innym zlokalizowanym na trasie. Zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą wycieczkę również innymi szlakami (np. wraz z wejściem i zejściem szlakiem a nie kolejką).

 

Mapa szlaków Karkonoszy Zachodnich – rejon Szklarskiej Poręby:

mapa szlakow karkonoszy zachodnich – rejon szklarskiej poreby

mapa szlakow karkonoszy zachodnich – rejon karpacza

Oczywiście do planowania przejścia najlepiej wykorzystywać serwisy mapa-turystyczna.pl oraz mapy.cz

 

Pełna fotorelacja z całej wycieczki „Trekking ze Szrenicy na Śnieżkę” – LINK

 

Inne ciekawe trasy w Karkonoszach – nasze kolejne cele:)

  1. Wejście na Szrenicę czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby (centrum – dworzec PKS), następnie szlakiem zielonym trawersując zbocza Szrenicy dochodzi się do Przełęczy Mokrej, a później przez mokradła (Mokrą Drogą) do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Dalej niebieskim szlakiem a po chwili lasem można dojść do Wodospadu Szklarki (tutaj jest przystanek i można wrócić do Szklarskiej). Całość ok. 16 km, czas 4,5 godz. – plan trasy
  2. Wejście na Przełęcz Karkonowską niebieskim szlakiem z Pasieki (blisko pętli autobusowej) – podejście jest długie i monotonne, a następnie czerwonym szlakiem przez Śnieżne Kotły, zejście do schroniska Pod Łabskim Szczytem i żółty szlak do Szklarskiej Poręby (po drodze Kukułcze Skały i Złote Jamy). Całość 19 km, czas 6 godz. – plan trasy
  3. Wejście z Karpacza spod świątyni Wang w kierunku formacji skalnej Pielgrzymy (najpierw niebieski szlak do Polany, a później żółty), następnie zielonym szlakiem Ścieżka nad Reglami – lasem, z widokiem na zamek Chojnik – dochodzi się do Przełęczy Karkonowskiej. Stąd czerwonym szlakiem grzbietem Karkonoszy dociera się do Równi Pod Śnieżką (Spalona Strażnica), następnie niebieski szlak do schroniska Strzecha Akademicka i czarny do Białego Jaru (żółte szlaki jako łączniki). Całość 20 km, czas 6 godz. – plan trasy
  4. Wejście z Karpacza Biały Jar niebieskim szlakiem na Śnieżkę (przez Polanę, Mały Staw i schronisko Samotnia, Strzecha Akademicka i Dom Śląski), a następnie zejście czerwonym szlakiem z powrotem do Białego Jaru przez schronisko Nad Łomniczką (nie ma tu noclegu). Całość 18 km, czas 6 godz. – plan trasy
  5. Wejście z Jagniątkowa pod Śnieżne Kotły i z powrotem – początek niebieskim szlakiem (punkt widokowy przy skałach Paciorki), później za Rozdrożem pod Śmielcem wchodzimy na zielony szlak Ścieżka nad Reglami, za Rozdrożem pod Wielkim Szyszakiem zza drzew wyłaniają się skalne urwiska Śnieżnych Kotłów (piękne widoki! wchodzimy do kotła, obok stawów…), następnie za schroniskiem Pod Łabskim Szczytem czarnym szlakiem w dół. Całość 18 km, czas 5 godz. – plan trasy
  6. Główny Szlak Sudecki, ale w przeciwnym kierunku od Śnieżki do Szrenicy 🙂

Oczywiście to tylko kilka propozycji, bo w Karkonoszach tras jest wiele więcej!

 

Kolory szlaków – przeczytaj mój „Poradnik dla turystów spędzających czas w górach”

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafal Machnik

Witam,

Wpadłem na pana blog przypadkiem, szukając właściwie biegowych „sprawozdań”. Dobrze się czyta i przydatne info, więc dzięki i „kciuk w górę”. Planuję dokładnie tę trasę przebiec jutro i zastanawiałem się, jak pan ocenia trudność tych najbardziej stromych odcinków? Wbiegałem już na Śnieżkę i z powrotem z drugiej srrony do Karpacza po szlakach od świątyni Wang i tam na dystansie 22km było ponad 1000m wzniesienia już w pierwszych 11km. Więc teoretycznie ta trasa powinna być łatwiejsza. Ale ciekaw jestem, co pan o tej trasie myśli.

Pozdrawiam, Rafał