Inne, Miasta, Sport

Drezno pociągiem oraz Saska i Czeska Szwajcaria na rowerze

19 września 2019
Kamienny most w Bastei

W ostatni weekend sierpnia wybraliśmy się z Wrocławia pociągiem na zwiedzanie Drezna, połączone z wycieczką rowerową wzdłuż Łaby do Parków Narodowych Saskiej i Czeskiej Szwajcarii. Logistyka wyjazdu była bardzo prosta. Najpierw poranny pociąg Kolei Dolnośląskich ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Saksonii (czas przejazdu 3:45 godz., cena 90 zł w dwie strony z rowerem w ramach „Promocji Drezdeńskiej”, a autem w Wrocławia: 270 km autostradą, 3,5 godz.), później zwiedzanie starówki oraz jazda rowerem świetną ścieżką wzdłuż brzegu rzeki, przy którym znajdują się główne atrakcje parków.

Oprócz całego ekwipunku na wyprawę rowerową z sakwami (lista potrzebnych rzeczy) warto zabrać też trochę euro. My z racji tego, że dużo jedzenia mieliśmy swojego i gotowaliśmy na kempingu, wydaliśmy tylko 500 zł.

Mapka trasy „Drezno pociągiem oraz Saska i Czeska Szwajcaria na rowerze”

Dzień 1 – Drezno-Czeska Szwajcaria-Königstein

Dzień 2 – Königstein-Saska Szwajcaria-Drezno

 

Zwiedzanie Drezna

Na dworcu głównym Dresden Hauptbahnhof wysiadamy ok. godz. 10, a kilkanaście minut później docieramy do starego miasta, gdzie znajdują się najważniejsze atrakcje Drezna. Odległości nie są duże, więc bez problemu można zwiedzać poruszając się na nogach. Miasto zostało mocno zniszczone w końcówce II Wojny Światowej, jednak później je odbudowano. Było nawet wpisane na listę UNESCO, ale przez budowę wielopasmowego mostu zostało wykreślone (jako drugie miasto na świecie obok Omanu) i mimo wielokrotnych próśb nie zostało z powrotem na te listę wpisane! Miasto leży niedaleko granicy z Polską i Czechami, wydaje się być idealnym miejscem na krótki, weekendowy wypad. Super infrastruktura rowerowa w mieście i poza zachęciła nas do skorzystania właśnie z tego środka lokomocji!

Top atrakcje Drezna:

  • Pałac Zwinger – perła baroku, za darmo można wejść na dziedziniec i tarasy
  • Stare Miasto (Altstadt) – podziwianie architektury, m.in. budynek Opery Sempera, Katedra św. Trójcy (Katholische Hofkirche), zamek Residenzschloss (Dresden Castle), mural Orszak Książęcy (Fürstenzug), główny plac centrum starego miasta Nowy Rynek (Neumarkt), kościół Frauenkirche (kościół Marii Panny) oraz Tarasy Brühla z widokiem na rzekę Łaba (Elbe)
  • Spacer wzdłuż brzegów Łaby i panorama starego miasta z drugiego brzegu rzeki oraz mostu Carolabrücke
  • Mając więcej czasu warto jeszcze zobaczyć Nowe miasto (Äußere Neustadt), czyli dzielnicę alternatywną, artystyczną (na szczególną uwagę zasługuje Pasaż Sztuki Kunsthofpassage oraz charakterystyczna Mleczarnia Pfund`s Molkerei) i Park Grosser Garden

Po zwiedzaniu Drezna, przekąsce i kawce ruszyliśmy na południe, w górę rzeki Łaby. Teren praktycznie płaski, a stan infrastruktury rowerowej rewelacyjny. Bardzo dużo rowerzystów. Wyjeżdżając z miasta na przeciwległym brzegu oglądamy wille i winnice, a później malownicze miasteczka, m.in. Pirna z zamkiem Sonnenstein, Königstein i Bad Schandau. Zatrzymujemy się na dłuższą przerwę w Rathen. Klasyczna grillowana kiełbasa i zimne piwko:) z widokiem na formacje skalne Bastei. Po trochę ponad 50 km jazdy docieramy do miejscowości Schöna, skąd promem rzecznym dostajemy się do czeskiego Hřensko (koszt promu Schöna-Hvensko za osobę z rowerem to 2,5 EUR w jedną stronę), bazy wypadowej do Czeskiej Szwajcarii. Po wyjściu z terminala promu jest kilka sklepów bezcłowych, gdzie można zrobić zapasy napojów.

 

Rowerem wzdłuż Łaby oraz Czeska i Saska Szwajcaria

Park Narodowy Czeska Szwajcaria (Národní park České Švýcarsko) jest położony w północnych Czechach w powiecie Děčín, na Wyżynie Dieczyńskiej (Góry Połabskie). Znajdują się tu widowiskowe formacje skalne oraz głębokie wąwozy. Symbolem parku jest Brama Pravčicka – największy w Europie naturalny most skalny (26,5 rozpiętość i 16 m wysokość), do której prowadzi przyjemny szlak przez las (ok. 2 km), biegnący pośród piaskowcowych skał. Pięknie wygląda w towarzystwie pałacyku wycieczkowego Sokole Gniazdo. Uwaga wstęp tylko w godz. 10:00-18:00! Cena biletu 75 CZK lub 3 EUR. Mając więcej czasu warto udać się na rejs łódką po rzece Kamenice oraz na bazaltową Pańską Skałę (Panská skala).

Na nocleg wracamy na kemping w Königstein, gdzie wcześniej postawiliśmy namiot i zostawiliśmy sakwy, aby do Czech jechać już „na lekko”. Koszt kempingu z prysznicem to 25 EUR. Jest on piękne położony, tuż przy rzece z widokiem na Twierdzę Königstein – najstarszą budowlę Saksońskiej Szwajcarii (ma ponad 750 lat!). Kolację jemy na campingu. Łączny dystans tego dnia to ok. 70 km, także ok. 4,5 godz. spokojnej jazdy.

Rano po śniadaniu jedziemy do Rathen, gdzie znowu promem płyniemy na drugi brzeg do głównej atrakcji – drugiego PN – Bastei. Park Narodowy Saskiej Szwajcarii (Nationalpark Sächsische Schweiz) znajduje się w południowo-wschodniej części Niemiec w Górach Połabskich. Jego największą atrakcją są ruiny zamku Neurathen zbudowanego na skałach oraz słynny kamienny most w Bastei. Znajdują się one wysoko na skałach nad malowniczą miejscowością Rathen nad zakolem Łaby. Nad mostem góruje wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, wznosząca się na wysokości 190 m nad taflą wody. To właśnie od tej skały pochodzi nazwa całej okolicy – w jej kształcie i położeniu widziano naturalną basztę (niem. bastei). W sezonie jest tu bardzo tłoczno. Coś jak czeski Adršpach czy polski Szczeliniec, ale formacji skalnych jest tu dużo więcej! Jest tu też całe mnóstwo szlaków turystycznych, mając więcej czasu warto się wybrać szlakiem Schwedenlöcher czy do wodospadu Amselfall. Koszt promu za osobę z rowerem to 1,7 EUR w jedną stronę (za powrotny +0,8 EUR).

 

Fotorelacja z całej wycieczki – LINK

 

Wcześniej odwiedziliśmy czeskie Skalne Miasto w Adrszpach i Cieplicach (Adšpašsko-Teplické skály, parking w Adršpach lub Teplice nad Metují ok. 100 CZK za dzień, wstęp 120 CZK za osobę, w 4-5 godz. można obejść wszystkie punkty)

 

oraz Broumowskie Ściany (Broumovské steny) z pięknymi punktami widokowymi wzdłuż czerwonego i żółtego szlaku na trasie chata Hvězda-Koruna (my zaczynaliśmy z parkingu w miejscowości Slavný, 60 CZK) i kulminacją przy formacji skalnej Skalní Divadlo („Skalny Teatr”). Miejsca piękne na każdą porę roku! Oba znajdują się tylko ok. 2-2,5 godz. drogi z Wrocławia, przy czym pierwsze jest oblegane przez turystów, a drugie nie.

 

Nasz trasa w Broumowskich Ścianach – dłuuugi ale spokojny „spacer” (można skrócić zaczynając na parkingu przy kapliczce Hvězda, wtedy trasa 17 km):

Lecco nad jeziorem Como

 

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments