Azja, Informacje praktyczne

Sri Lanka i Malediwy – Informacje praktyczne

13 marca 2017
Na plantacji herbaty Sri Lanka

Po opisie przebiegu wycieczki do „Sri Lanka i Malediwy – Raj na Ziemi” cześć 1 i część 2 przyszedł czas na garść informacji praktycznych. Mam nadzieję, że się Wam przydadzą:)

Informacje praktyczne Sri Lanka i Malediwy:

Czas: polski zimowy + 4,5 godz. (Sri Lanka), + 5 godz. (Malediwy)

Lot: w promocji można kupić bilety do Colombo (lub Male) w cenie poniżej 2 tys. zł w dwie strony z wylotem z Pragi lub Berlina. Czas trwania lotu z przesiadką w Dubaju to trochę ponad 11 godz.

Transport: Najpopularniejszą formą podróżowania po Sri Lance są autobusy. Kursów jest naprawdę dużo, a bilety są tanie (bilet kupuje się w autobusie). Oprócz dworców przystanki na żądanie. Z drugiej strony dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze są pociągi. Warto skorzystać z niego zwłaszcza na bardzo malowniczym odcinku linii kolejowej biegnącej wśród plantacji herbaty (zwłaszcza okolice Pattipola i Haputale) – rozkład i ceny pociągów. W miejscowościach dla większej wygody można skorzystać z miejscowych taksówek- tuk-tuków (wcześniej ustalić stawkę! ok. 100-200 Rs/kurs).

Na Malediwach głównym środkiem transportu są łodzie. Mamy do wyboru tańsze publiczne promy lub motorówki speedboat.

Pogoda i klimat: Piękna pogoda cały rok, zwłaszcza na wybrzeżach. Najlepszy czas podróży na południowo-zachodnią część wyspy ze względu na monsuny to okres grudzień-marzec (zarówno Sri Lanka jak i Malediwy). Wtedy też występują najniższe opady deszczu, które jeśli już wystąpią trwają krótko. Niestety wtedy jest też najwięcej turystów… (warto zastanowić się nad marcem lub kwietniem – niższy sezon). Temperatury wahają się miedzy 27-33 stopnie na wybrzeżu (w nocy ok. 20 st), 20-25 stopni w centrum wyspy (Kandy i okolice), w górach (Nuwara Eliya, Haputale, Delhousie) w dzień ok. 16-18 stopni a w nocy poniżej 10 stopni. Rejon górski to statystycznie najzimniejszy i najbardziej deszczowy region na wyspie. Z tego względu bezwzględnie należy zabrać ze sobą polar, sweter czy ciepłą bluzę.

Co zabrać: przewiewne, jasne ubrania (koszulki, spodenki), kurtka przeciwdeszczowa (nagłe, ale krótkie deszcze, głównie wieczorami), ciepła bluza/polar i spodnie (w góry + na dojazd:)), czapka i okulary słoneczne, filtr UV, chusta, ręcznik, klapki, strój kąpielowy, latarka, kosmetyczka i apteczka, chusteczki odświeżające, przewodnik, aparat

Szczepienia: Nie ma obowiązkowych szczepień (zalecane WZW A i B oraz tężec)

Dokumenty: Paszport (ważny dłużej niż 6 miesięcy, warto zrobić też ksera), dodatkowy dokument tożsamości

Jedzenie: egzotyczne smaki lankijskich potraw przesyconych mieszaniną aromatycznych przypraw, chili i świeżych owoców. Można korzystać zarówno z ulicznych jadłodajni jak bardziej zadbanych lokali serwujących przysmaki lokalnej kuchni. Fast foody tylko w dużych miastach, ale są za to ich odpowiedniki lankijskie: piekarnie ze stolikami oferujące naleśniki lub ciasta francuskie z nadzieniem czy paluszki rybne. Podstawą diety jest ryż, a najpopularniejszą potrawą ryż z curry (z sosem kokosowym wymieszanym z warzywami, mięsem. Lunch 500-600 Rs, dostajemy ryż i dodatki w osobnych miseczkach), ryż smażony z warzywami i kurczakiem, ryby i owoce morza drogie raczej 1000+ Rs. Przekąski typu roti z jajkiem za 40 Rs czy kottu za 100-150 Rs, na wybrzeżu duuużo droższe (400-600 Rs). Roti to rodzaj naleśnika podawany z różnymi dodatkami, na słodko lub ostro, zamiast chleba dostajemy go też na śniadanie. No i oczywiście owoce: banany, mango, papaja i inne egzotyczne – można tanio kupić na lokalnych targach. Warto pić świeże soki owocowe i wodę z kokosa, a także robić zakupy na targach.

Jeśli chodzi o Malediwy to przede wszystkim świeże soki, kokosy oraz ciekawe danie kokos wymieszany z tuńczykiem i cebulą – je się to tutaj na śniadanie:)

Internet: są kawiarenki, ew. zakup lokalnej karty SIM z pakietem danych

Wiza: Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. Koszt e-wizy na 30 dni to 35 USD (http://www.eta.gov.lk/slvisa/ – wystarczy wypełnić formularz, zapłacić kartą kredytową, wydrukować dokument i zabrać go ze sobą). Wizę można też otrzymać już na lotnisku, po przylocie na Sri Lankę – kosztuje ona wtedy 40 USD. Niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia podróżnego. W przypadku Malediwów na lotnisku otrzymujemy bezpłatną wizę na 30 dni.

Elektryczność: 2 typy gniazdek: potrójne kwadratowe (jak w Wielkiej Brytanii) i potrójne okrągłe – typ G i D. Dobrze kupić adapter.

Waluta i ceny: walutą obowiązującą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR, Rs). Kurs wynosi 100 Rs ~ 2,7 zł. Po przyjeździe walutę (euro lub dolary) warto wymienić na lotnisku. W większych miejscowościach są też bankomaty. Bez dodatkowych atrakcji można się zamknąć w 3000-4000 Rs dziennie (lokalny transport, tanie knajpy i noclegi w pensjonatach). Ceny w sklepie podobne lub trochę droższe niż w Polsce. Najwięcej kosztują wstępy do PN, natomiast tani jest transport i jedzenie.

Co innego na Malediwach. Za nocleg trzeba liczyć z podatkami min. 60 USD, w knajpach do ceny należy doliczyć podatki i serwis (10+12%, lunch ok. 10 USD), no i transporty łodziami… Generalnie płaci się wszędzie w dolarach amerykańskich, ale warto wymienić na lotnisku i mieć trochę rupii malediwskich (MVR) na drobne wydatki w sklepach czy kokosa na plaży, bo zaokrąglają wyjątkowo niekorzystnie.

Noclegi: hostele, guesthouse’y i proste rodzinne pensjonaty, gdzie cena zwykle nie przekracza 2000-3000 Rs za noc ze śniadaniem za pokój 2-osobowy. Noclegi można spokojnie znaleźć na miejscu zaraz po przyjeździe, ale jeśli oczekujemy wyższego standardu i jesteśmy w stanie więcej zapłacić warto przeszukać dzień wcześniej oferty na booking.com. Na Malediwach ceny od ok. 60 USD za noc za dwójkę.

Pamiątki: herbata z fabryki!

 

Kolejne części wpisu:

Sri Lanka i Malediwy – Raj na Ziemi cz.1.

Sri Lanka i Malediwy – Raj na Ziemi cz.2.

Fotorelacja z całej wyprawy (675 zdjęć)

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments