Europa

Wycieczka rowerowa wokół Tatr

15 marca 2018
Krajobraz Tatry Wysokie Slowacja

Na przełomie lipca i sierpnia 2017 razem z kolegą Łukaszem zrealizowałem jedno z moich rowerowych marzeń – wycieczkę dookoła naszych najwyższych i najpiękniejszych gór, Tatr. Niezwykle różnorodna i widokowa trasa, poprowadzona blisko natury, chyba numer jeden w Polsce i Słowacji. W końcu podczas jednego przejazdu mamy możliwość objechać Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie i Bielskie, w tym tak kultowe szczyty jak Giewont, Krywań, Gerlach (2655 m n.p.m.), Rysy czy Łomnicę, oglądając je z bliska i daleka, różnych perspektyw. Rozległe krajobrazy i panoramy Wysokich Tatr na Słowacji to absolutny hit trasy!

Nasza wycieczka trwała z przerwami prawie cały dzień, od rana do zmierzchu. Dobre tempo pozwoliło na łączny czas aktywności ok. 8,5 godz., czyli nieźle jak na dystans 200 km i blisko 3 km przewyższenia w pionie. Większość trasy jedziemy po stronie słowackiej, w końcu 78% z blisko 800 km2 powierzchni Tatr leży na terytorium Słowacji. Warto wybrać się na tę wycieczkę kolarzówką ze względu na to, że trasa prowadzi w większości szosą (świetny stan dróg, mały ruch, odcinki ścieżek rowerowych), a w górach waga roweru ma znaczenie:) Oczywiście można ją przejechać każdym rowerem lub rozłożyć na 2-3 dni, wedle kondycji i upodobań.

Więcej szczegółów na temat trasy i całego wieloletniego polsko-słowackiego projektu budowy ścieżek rowerowych wokół Tatr znajdziecie na stronie www.szlakwokoltatr.eu, w tym dodatkowo wiele tras alternatywnych (np. odbicie z trasy do Strbske Pleso), mapy i przewodniki. Z racji odwiedzin i noclegu w Zakopanem tam zaczęliśmy i skończyliśmy trasę, jednak wzorcowo trasa zaczyna się i kończy w Nowym Targu (pętla 250 km), chętnie powtórzę ten wyczyn w przyszłości trzymając się szlaku np. jesienią (kolory) lub wiosną (góry pokryte śniegiem). Trasa szlaku nawiązuje do dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu (najstarsze sieci osadnicze, szlaki handlowe, interesujące zabytki architektury, m.in. zamek w Niedzicy, Czorsztynie czy w Starej Lubowni, drewniane gotyckie kościoły i budynki ludowe) oraz wyjątkowego folkloru i sztuki ludowej.

Jako trening posłużyły m.in. wycieczki dookoła Śnieżnika czy na Pradziad z Głuchołaz, które również mega polecam. Na 2018 rok planuje kolejne projekty: wokół Śnieżki oraz wokół Gór Izerskich, może odcinek szlaku Green Velo, a jak się uda powrót w Alpy…

Na trasę warto zabrać oprócz stroju kolarskiego: cash (zł i euro + karta), dowód osobisty, naładowany telefon, coś do jedzenia i dużo wody (+przerwa na porządny posiłek na trasie), kurtkę oraz lampki na powrót po zmierzchu/nocą.

 

Mapa i szczegóły trasy „Wycieczka rowerowa wokół Tatr” (link Garmin, link Strava)

Wycieczka dookoła Tatr mapa Garmin

 

Fotorelacja z wycieczki rowerowej dookoła Tatr

 

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments